Kradzieże wewnętrzne

Data dodatnia 20.09.2023

W kontekście bezpieczeństwa firmy, często myśli się o zagrożeniach zewnętrznych, takich jak włamania czy kradzieże dokonywane przez osoby niezwiązane z przedsiębiorstwem. Jednak równie poważnym, a nie zawsze uświadamianym sobie problemem są kradzieże wewnętrzne, których dopuszczają się sami pracownicy.

Czy łatwo wykryć kradzieże wewnętrzne?

Kradzieże dokonywane przez pracowników mogą przybierać różne formy – od drobnych kradzieży biurowych akcesoriów po bardziej zorganizowane działania związane z regularnym wynoszeniem wartościowych produktów. Problem ten jest szczególnie trudny do wykrycia, ponieważ sprawcy z reguły są bardzo dobrze zaznajomieni z obiektem, w którym dokonują przestępstwa. Znają również procedury panujące w firmie, tryb i harmonogram pracy współpracowników, czy rozmieszczenie systemów bezpieczeństwa. To wszystko sprawia, że kradzieże wewnętrzne są często trudniejsze do wykrycia niż kradzieże zewnętrzne, co skutkuje nierzadko dużymi stratami dla przedsiębiorstwa liczonymi nawet w milionach złotych. A poza szkodami finansowymi takie sytuacje wpływają negatywnie również na reputację całej firmy.

Monitoring wizyjny (CCTV)

Na szczęście branża usług ochrony opracowała szereg metod i strategii radzenia sobie z kradzieżami wewnętrznymi. Jednym z kluczowych narzędzi jest monitoring wizyjny (CCTV). Kamery instalowane w strategicznych miejscach firmy pozwalają na stałe obserwowanie i rejestrowanie działań pracowników. Ważne jest, aby monitoring obejmował nie tylko standardowe i oczywiste przestrzenie publiczne (typu sala sklepowa), ale również magazyny czy inne pomieszczenia przeznaczone wyłącznie dla pracowników. Należy pamiętać także o umieszczeniu kamer na fasadzie budynku, tak aby na nagraniach widoczne było najbliższe otoczenie obiektu, a szczególnie miejsce składowania odpadów.

Rola pracowników ochrony w obsłudze monitoringu wizyjnego polega nie tylko na obserwowaniu rejestrowanego obrazu na bieżąco, ale także na dokładnym przeglądaniu nagrań archiwalnych i ich szczegółowej analizie. Ten element strategii ochrony pozwala na rekonstrukcję zdarzeń, a w rezultacie – na skuteczne wykrycie sprawców kradzieży.

Kontrola odpadów

Kolejnym zadaniem pracowników ochrony, mającym na celu zapobiec lub wykryć kradzież wewnętrzną, jest regularna kontrola odpadów. Może się to wydać dziwne czy trudne do uwierzenia, ale czasami w kontenerach na śmieci, wśród produktów niezdolnych do sprzedaży zdarza się znaleźć produkty pełnowartościowe, które celowo zostały tam umieszczone przez pracownika firmy. Jest to jeden ze sposobów na wyniesienie skradzionych dóbr poza teren przedsiębiorstwa.

Kontrola dostaw

Potencjalnie atrakcyjnym momentem dla złodzieja jest czas dostawy towarów do firmy (szczególnie do wielkopowierzchniowego sklepu, gdzie produktów jest naprawdę dużo). Pracownicy z reguły wiedzą, w który dzień i o której godzinie odbędzie się dostawa, co daje im możliwość zaplanowania swoich działań rabunkowych. Personel ochrony jest w pełni świadomy tych zagrożeń, dlatego szczególną uwagę przykłada do analizy materiału zarejestrowanego przez kamery CCTV w dniach przeznaczonych na dostawę. Dzięki temu kradzież zostaje wykryta, a sprawca przestępstwa prawidłowo zidentyfikowany.

Świadomość problemu to podstawa

Jak widać, problem kradzieży jest zagadnieniem szerszym, niż mogłoby się zdawać. Złodziejem może być niekoniecznie intruz starający się wtargnąć do obiektu, ale i sam pracownik przedsiębiorstwa, który jest na miejscu i może wcale nie wzbudzać podejrzeń wśród innych członków zespołu.

Dlatego tak ważne jest, aby dokonując wyboru dostawcy usług ochrony postawić na doświadczoną firmę, świadomą złożoności problematyki kradzieży i mającą wypracowane narzędzia i umiejętności odpowiednie do rodzaju potencjalnego przestępstwa.

Taką firmą jest Elephant Security – odezwij się do nas, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje przedsiębiorstwo jest pod dobrą ochroną.

Szukasz pracy?

Dołącz do profesjonalnego zespołu, gdzie jakość świadczenia usług idzie w parze z dbałością o dobre warunki pracy.